Jak připravit domácí kvašáky? Známe recept

Kvašáky, nebo také kvašené okurky, jsou jednou z oblíbených příloh. Jejich nakyslá chuť se skvěle kombinuje s grilovaným masem, ale i s celou řadou pokrmů tradiční české kuchyně. Také mohou ozvláštnit nejeden zeleninový salát. Víte, jaké mají kvašáky účinky na lidské zdraví? A jak se dají připravit? To vše vám prozradíme níže.

Mnoho lidí pohlíží na kyselé okurky s despektem. Nemají rádi jejich vůni a mohou je mít spojené s těhotenstvím, kdy na ženy přicházejí roztodivné chutě. Nikdo ale neříká, že to, co považujeme za obyčejné, nemůže mít pozitivní vliv na naše zdraví. (A vlastně je to dobrá zpráva, protože je pro nás jednodušší takovou věc zařadit do naší každodenní životosprávy.)

Pokud jste ochotni vzít kvašáky na milost, nebo chcete znát důvody, kvůli kterým byste si je měli dopřávat častěji, pak určitě pokračujte ve čtení následujících několika řádků.

Co jsou to kvašáky?

Kvašáky jsou název, který označuje tradiční kyselé okurky v nálevu. Mnozí je považují za dobrou chuťovku, ve skutečnosti jde ale o kvašenou zeleninu, která má mnoho benefitů pro zdraví. Aby to bylo trochu komplikovanější, ne všechny kvašáky procházejí fermentací. V některých případech není kyselá chuť okurek způsobena působením mikroorganismů, ale přidáním octa. (Proto je vhodné číst zadní etiketu výrobků.)

co jsou kvašáky zdraví

Jak působí na naše zdraví?

Pokud budete jíst kvašáky, které prošly fermentací, bude to mít pro vaše zdraví více benefitů, než když si dopřejete kvašáky s octem. Okurky jsou dále dobrým zdrojem vody, nachází se v nich některé pro tělo důležité antioxidanty a mohou podpořit ztrátu hmotnosti.

Dávejte si ale dobrý pozor na to, abyste si nevybrali okurky v příliš slaném nálevu, nebo abyste jich nesnědli příliš mnoho najednou. Sůl přispívá k zadržování vody v těle a může být rizikovým faktorem pro zvyšování krevního tlaku. (Který vám pak způsobí další zdravotní problémy.)

Kvašená zelenina a probiotika

Fermentované okurky obsahují (stejně jako jiné typy kvašené zeleniny typu kysané zelí a kimči) probiotika, která jsou důležitá pro naše zdravé trávení. Tyto okurky nevděčí své kyselé chuti octu, ale působení bakterií. Takto připravené okurky obvykle procházejí procesem fermentace, který může trvat v řádu několika dnů až týdnů.

Jak už tedy bylo řečeno, v obchodě si při nákupu pročítejte etikety. Pokud ve výrobku objevíte ocet, v takovém případě nebudou v takto připravené zelenině žádná probiotika, která by mohlo vaše tělo využít.

recept na kvašáky probiotika

Nejlepší recept na kvašáky

Budete potřebovat:

  • Polní okurky (ideálně větší)
  • Kopr
  • Křen
  • Sůl (na 1 l to bude cca 40 g)
  • Vodu

Podle množství okurek si připravte nálev, do kterého budete své okurky nakládat. Počítejte s tím, že na každý litr vody budete potřebovat 40 g soli. Vodu dejte do hrnce, přidejte do ní sůl a za pomalého vaření ji nechte zcela rozpustit. Poté sejměte hrnec ze sporáku a nechte tekutinu vystydnout.

Umyjte důkladně všechny okurky, křen a kopr. Následně okurky propíchněte na několika místech vidličkou. Poté je ukládejte do důkladně vyčištěných zavařovacích sklenic. Mezi okurky nezapomínejte dávat kopr a nakrájený křen. (Čím víc bude koření, tím lépe.) Jakmile budou sklenice úplně naplněné, zalijte je až nahoru vychladlým nálevem.

Poté sklenice pořádně zavřete a nechte jejich obsah 7-14 dní kvasit. Pokud budete chtít proces sledovat přímo v běhu, doporučujeme vám okurky průběžně ochutnávat. Nakonec je nezapomeňte uložit na tmavé a studené místo, díky čemuž nebudou kvasit i nadále.

Občasnou konzumaci kvašáků můžete doplnit dlouhodobým užíváním probiotických doplňků stravy.

About the author

Pretium lorem primis senectus habitasse lectus donec ultricies tortor adipiscing fusce morbi volutpat pellentesque consectetur risus molestie curae malesuada. Dignissim lacus convallis massa mauris enim mattis magnis senectus montes mollis phasellus.