Podrážděný žaludek: Příčiny a jak ho uklidnit?

Pokud vám něco nesedne, ohrozí vás nějaký bacil nebo máte rozhozené hormony, může se to projevit podrážděným žaludkem. Tento stav není moc příjemný, protože způsobuje zvracení a další nepohodlí, které významně zasahuje do našeho každodenního života. Jaké má podrážděný žaludek příčiny? A dá se nějak vyléčit?

Pravděpodobně se vám to už někdy stalo. Byli jste na rodinné oslavě a snědli jste všechno, co vám přišlo pod ruku. Jelikož ne všechny kombinace byly ze své podstaty šťastné (například kombinace šlehačkového dortu, steaku, brambůrků, sycených nápojů a podobně), po nějaké době na to mohl váš žaludek reagovat podrážděním.

Podrážděný žaludek ale může vyvolat i nadměrné pití alkoholu předchozího večera, cestování autem nebo premenstruační syndrom u žen.

Existuje na tuhle nepříjemnost nějaký ověřený způsob úlevy?

Co způsobuje podrážděný žaludek?

Jak už bylo řečeno, podrážděný žaludek může být výsledkem mnoha problémů. Některé z nich mohou být krátkodobého charakteru, v jiných případech může jít o následek nemoci, nebo jiného dlouhodobějšího stavu.

jak zklidnit podrážděný žaludek příznaky

Mezi hlavní spouštěče patří:

  • Syndrom dráždivého tračníku
  • Zánětlivé onemocnění střev (Crohnova choroba…)
  • Těhotenství a menstruační cyklus
  • Nevhodná kombinace jídla
  • Střevní chřipka
  • Nervozita
  • Konzumace nevhodné zpracovaného jídla
  • Nadměrné pití alkoholu
  • Jízda dopravním prostředkem

Někdo může mít i podrážděný žaludek po antibiotikách. Každý případ je tedy nutno posuzovat individuálně.

Nejčastější příznaky

Příznaky podrážděného žaludku mohou být opravdu výrazné. Může se projevovat nadýmáním, zvracením, pocitem těžkého žaludku, pálením žáhy, průjmem, zácpou a dalšími zažívacími problémy. Pokud vaše problémy trvají delší dobu, nebo se zhoršují, vždy vyhledejte pomoc lékaře.

Co na podrážděný žaludek?

Nyní se podíváme na pár tipů, jak zklidnit podrážděný žaludek. Sami si z nich můžete vybrat takový, který vám svým charakterem sedí nejvíce.

co na podrážděný žaludek probiotika dieta

Léky na podrážděný žaludek

Léky na podrážděný žaludek, které lze sehnat bez receptu v lékárně, jsou ve většině případů doplňky stravy. Různé cucací tablety a sirupy často fungují tak, že potáhnou žaludek speciálním filmem. Ten může neutralizovat působení žaludečních kyselin a může zamezovat zvracení, pálení žáhy a dalším nepříjemným projevům.

Dieta a jídlo

To, jak rychle se svého rozbouřeného žaludku zbavíte, závisí do velké míry na tom, jaký zvolíte jídelníček. V první řadě si nechoďte po jídle lehnout. Také jezte menší porce jídla. Pochopitelně, s takto nastaveným režimem můžete jíst o něco častěji.

Co se týká vhodných potravin, zkuste bílou rýži, kuřecí prso připravené v troubě, nebo na páře (na přírodní způsob), banán, piškoty, opečený suchý toast, jablečné pyré a domácí vývar.

Probiotika na žaludek

Z dlouhodobého hlediska můžete vyzkoušet probiotické doplňky stravy, které podporují normální stav vašeho zažívání. Ačkoliv působí primárně ve střevech, nezapomínejte na to, že pokud se rozhodí jedna součást trávení, má to následně dopad na trávení jako na celek

Myslete ale na to, že probiotika musíte užívat pravidelně, a hlavně dlouhodobě. Teprve pak bude mít jejich příjem na váš organismus požadovaný dopad.

About the author

Pretium lorem primis senectus habitasse lectus donec ultricies tortor adipiscing fusce morbi volutpat pellentesque consectetur risus molestie curae malesuada. Dignissim lacus convallis massa mauris enim mattis magnis senectus montes mollis phasellus.