Probiotika v potravinách. Znáte ty nejlepší přírodní zdroje?

Probiotika jsou pro lidské tělo důležitá. Zvlášť, pokud se zaměříme na způsob života většiny z nás, který čítá popíjení alkoholu, nedostatek vlákniny a nadměrnou konzumaci vysoce zpracovaných potravin, mezi které řadíme polotovary, či další laskominy, které si nedokážeme odpustit. Pokud myslíte trochu dopředu a chcete napravit hříchy svého mládí, začněte se zajímat o přírodní zdroje probiotik!

Ve společnosti se říká, že jsme tím, co jíme. Což zní na jednu stranu hrozně zajímavě, ale když se podíváme na to, jak vypadá náš jídelníček, může se z toho stát spíše hrozba. Jak víme, nadměrná konzumace některých typů potravin může vést k většímu riziku tvorby močových kamenů, k obezitě nebo k rozvoji rakoviny tlustého střeva.

Jak se ale donutit žít zdravěji, když to, co by nám mohlo pomoci, nám ani trochu nechutná? Zvlášť, pokud jde o potraviny a nápoje, které obsahují probiotika, které mohou mít příznivý vliv na hubnutí, normální trávení a na imunitní systém?

Aby se vám začínalo s něčím novým snáz, nabídneme vám seznam výrobků bohatých na probiotika a další alternativy, po kterých můžete sáhnout v případě, že si ani k jedné z variant nenajdete cestu.

Posílení imunity přírodní cestou

Jednou z nejdůležitějších funkcí probiotik v našem těle je zajišťování rovnováhy mezi špatnými a dobrými bakteriemi, které žijí v našich střevech. Když zlé bakterie převládnou, může to vést k oslabení imunitního systému, či k rozvoji některých vážných chorob. Včetně různých problémů se zažíváním

posílení imunity přírodní cestou

Hodně zajímavé je na probiotikách to, že se stále častěji mluví o jejich potenciálně pozitivních účincích na naše celkové zdraví a psychiku. Zatím je potřeba provést ještě další studie, ale kromě neurodegenerativních poruch, jako je třeba Parkinsonova, nebo Alzheimerova choroba, by mohly prospět lidem s depresí, či úzkostmi. (Někdy se jim kvůli tomu říká psychobiotika.) V neposlední řadě mohou mít pozitivní vliv na lidi, kteří trpí ekzémy, nebo alergiemi. (V minulosti proběhla studie na ženách, které užívaly probiotika v těhotenství. Jejich děti měly o 83 % nižší riziko toho, že budou mít ekzém v prvních dvou letech života.)

11 potravin bohatých na probiotika

Hodně lidí se domnívá, že probiotika se nachází jen v jogurtu. Jejich zdrojem ale mohou být i další potraviny a nápoje, se kterými přicházíte při nákupu do styku.

Až budete příště v obchodě, podívejte se po:

  • Bílém jogurtu
  • Kefíru
  • Kysaném zelí
  • Tempehu
  • Kimči
  • Miso (jde o ingredienci, která se používá v japonské kuchyni)
  • Kombuche
  • Nakládané zelenině
  • Zákysu
  • Natto (fermentovaný výrobek ze sóji)
  • Goudě, mozzarelle a některých dalších sýrech (je ale nutné číst složení)

Z výše uvedeného seznamu je jasné, že probiotika lze najít v poměrně široké škále produktů, z nichž některé možná čas od času jíte. Asi se ale shodneme na tom, že ne všechny z nich ve vás vyvolávají radost. Hodně lidí nemá rádo kysané zelí, natož šťávu z něj. Zákys a kefír se také u mnoha lidí netěší extra velké oblibě. Bílé jogurty zase nemusí být dostatečně kvalitní (to lze zjistit na etiketě, na které je uvedené přesné složení). V neposlední řadě – pro některé z nás jsou exotičtější potraviny jako miso, nebo natto špatně dostupné. A je jedno, zda kvůli menšímu zastoupení v regálech, nebo kvůli vyšší ceně.

přírodní zdroje probiotik

Jak to tedy řešit?

Přírodní doplňky stravy

Pokud se vám do žádné z potravin z předchozího seznamu nechce, je možné, že si budete pozitivní vztah k novému životnímu stylu trochu déle budovat. Což by ale neměl být důvod, proč na sebe a na své zdraví rezignujete.

Začněte tím, že zkusíte dlouhodobé užívání kvalitní probiotických doplňků stravy s prebiotiky. Nejen, že mají snadné dávkování, ale také vám pomohou překonat odpor k tomu, že musíte jíst něco, co vám nechutná. A kdo ví? Třeba mezi tím přijdete na to, že vařit z nových ingrediencí není vůbec tak špatné, jak jste si dříve mysleli.