Antibiotika a probiotika: Víte, jak a kdy je užívat?

Ne každý má to štěstí, že disponuje dostatečně silným imunitním systémem. Což se projevuje častější nemocností a dalšími zdravotními problémy. Které mohou vyústit až v užívání antibiotik. Jelikož kromě zlých bakterií často zneškodňují i ty prospěšné, které žijí v našich střevech, podíváme se na to, jak brát probiotika s antibiotiky. 

Náš imunitní systém je neustále pod palbou cizorodých látek. Když přemohou obranu, vede to nejčastěji k tomu, že ulehneme do postele se zvýšenou teplotou. Pokud jsou vaše problémy způsobené bakteriální infekcí, lékař se po důkladném zvážení situace může rozhodnout, že vám předepíše antibiotika.

Samozřejmě, tento postup má své opodstatnění. Díky antibiotikům dokážeme léčit i opravdu nebezpečné, či zdlouhavé nemoci. Na druhou stranu, jejich účinnost není úplně zadarmo. Vzhledem k tomu, že nedovedou rozlišit, které bakterie jsou dobré a které špatné, mohou zlikvidovat ty, které nutně potřebujeme k životu. Protože jsou důležitou součástí našeho zažívání.

A ani za dalšími problémy nemusíme chodit nijak daleko. Naše imunita sídlí z velké části právě ve střevech. Tím, že je zbavíme prospěšných mikroorganismů může dojít k jejímu oslabení. A tedy k větší náchylnosti k dalším chorobám. Také může dojít k nižší účinnosti některých léků, které berete (kolik dětí bylo počato kvůli tomu, že selhala antikoncepce?). Časté používání antibiotik pak vede k tomu, že některé bakterie mohou být vůči jejich účinkům rezistentní. 

Prostě a jednoduše, i když antibiotika pomáhají, ne vždy je lze považovat za výhru. Proto se můžete rozhodnout, že přispějete k minimalizaci následků tím, že budete brát po antibiotikách probiotika. Případně na ně vsadíte ještě během léčby.

Jde ale vždycky o dobrý nápad? Kdy brát probiotika s antibiotiky a jaký by měl být alespoň přibližný odstup vám nastíníme v následujících několika bodech.

Probiotika a antibiotika

Mezi probiotiky a antibiotiky vládne poměrně dost ambivalentní vztah. Někteří lidé této kombinaci bezmezně věří, jiní o tom nechtějí vůbec slyšet. Takže, kde je pravda? Jako obvykle někde uprostřed. Jelikož je každý pacient a přípravek jiný, je velmi důležité posuzovat situaci u každého z nás čistě individuálně. Jen podle toho lze zjistit, zda to bude mít zrovna ve vašem případě smysl.

probiotika a antibiotika

Z posledních studií ale vyplývá, že pravidelným užíváním kvalitních probiotik lze snížit spotřebu antibiotik. Což by mohlo vést k odvrácení hrozby, která se týká antibiotické rezistence. A to je rozhodně krok tím správným směrem.

Jak je správně kombinovat?

Jelikož je problematika kombinování antibiotik s probiotiky velmi rozsáhlá, vždy se o této variantě nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Ten ví, jaké jsou jejich účinky a dovede vám nejlépe poradit doplněk stravy, kvůli jehož nasazení nebude docházet k nežádoucím interakcím. (S tímto by vám měl umět poradit i zkušený lékárník, ale lékař je jistota. Přeci jen má dobrý přehled i o vaší rodinné anamnéze a celkovém zdravotním stavu.)

V závislosti na tom, jaká bude jejich kombinace lze některá probiotika užívat už ve chvíli, kdy podstupujete léčbu antibiotiky. U některých dalších zase dosáhnete nejlepšího výsledku díky jejich nasazení po skončení léčby. Někteří odborníci také uvádí, že k nasazení antibiotik a probiotik by mělo dojít už v den zahájení léčby. Za předpokladu, že je možné brát je současně. Ale jenom obrazně. První byste měli brát antibiotika a teprve po nějaké době probiotika. (Většina antibiotik a probiotik totiž vyžaduje odstup. Ideálně v řádu 3 a více hodin.)

jak kombinovat antibiotika a probiotika

Jelikož předchozí řádky zní velmi nekonkrétně, pokusíme se vám na příkladu ukázat, jakým způsobem lze ke kombinování antibiotik s probiotiky přistoupit.

Příklad: Pokud berete antibiotika značky Ospen, lékárník by vám je doporučil kombinovat s doplňkem stravy Biopron Premium, nebo s jakýmkoliv jiným, který má shodné (či podobné) složení. Je to dáno tím, že obsahují probiotické kultury, které jsou vhodné k ochraně trávení před potenciálně negativními dopady antibiotik. 

Probiotika, která obsahují probiotické kultury, které jsou účinné proti průjmům s příčinou ve špatném jídelníčku nebo psychice by nebyla v kombinaci s antibiotiky vhodná.

Užívání probiotik po antibiotikách

probiotika po antibiotikách

V předchozím modulu jsme uvedli, že nejlepší účinnosti probiotik při léčbě antibiotiky lze dosáhnout tím, že zvolíte jejich správnou kombinaci a začnete je užívat současně. Co když se ale rozhodnete užívat probiotika až poté, co s antibiotiky skončíte? Bude to mít nějaký efekt?

Někteří lidé na ně spoléhají, ale faktem je, že nemusí mít takový vliv, jaký by od nich čekali. Což potvrzuje i věda. Z vědeckých výzkumů, které se týkají této problematiky, není jasně patrné, zda má užívání probiotik po antibiotikách nějaký pozitivní účinek, kvůli kterému by bylo nutné se jich držet. Částečně je to způsobeno i tím, že neexistuje seznam probiotik, která by byla v tomto ohledu označena za účinnější než jiná. Dokonce existuje podezření, že užívání probiotik po skončení léčby antibiotiky může zpomalit regeneraci střev. 

Z toho důvodu bychom vám s jejich nasazením nedoporučovali čekat. Jakmile dostanete do ruky recept na antibiotika, rovnou se lékaře zeptejte na nejlépe kombinovatelná probiotika, která byste měli spolu s nimi začít užívat.

Nicméně, i když z hlediska užívání probiotik po antibiotikách může docházet k nečekané kolizi, neznamená to, že pro nás nejsou důležitá. Spíš naopak. Vyrovnaná střevní mikroflóra může prospět k odolnějšímu imunitnímu systému a také stavu vašeho trávení. Pokud vám potraviny bohaté na probiotika příliš nechutnají, začněte tím, že vyzkoušíte dlouhodobé užívání kvalitních doplňků stravy s probiotiky a prebiotiky, které vám mohou pomoci nastartovat celkovou změnu vašeho životního stylu.