Co jsou to probiotika a jak pomáhají našemu zdraví?

V televizi a v dalších sdělovacích prostředcích neustále slýcháme o nezbytnosti užívání probiotik. Opravdu ale jen málokdo si vezme tuto radu k srdci a opravdu je zařadí do své životosprávy. Což je chyba, protože probiotika jsou přínosná pro imunitu, na zácpu a další problémy, se kterými se můžeme dennodenně setkat. 

Všichni víme, že aby bylo naše tělo zdravé, musíme mu pravidelně dodávat vitamíny a další důležité látky. Včetně vlákniny, která přispívá k normálnímu trávení. Hodně lidí ale naprosto vypouští důležitost probiotik. A je jedno, zda hovoříme o přírodních probioticích, která se nacházejí v kvašených mléčných výrobcích, nebo o doplňcích stravy.

Těžko ale věřit v sílu něčeho, o čem vůbec nic nevíme. Proto vám nabízíme poměrně detailního průvodce, který vám představí nejlepší probiotika a z čeho všeho budete při jejich užívání těžit.

Tak pokračujte ve čtení.

Co jsou to probiotika

Probiotika jsou organismy, které se přidávají do potravin, doplňků stravy a nápojů. Především proto, že kmeny, které jsou v nich obsažené, mohou pozitivně ovlivnit složení mikroflóry v našem zažívacím traktu. Neuvážené užívání probiotik však může člověku i uškodit. Zájem a povědomí o jejich použití ale v současné společnosti stále roste, takže je pravděpodobné, že dojde k jejich rozšíření do dalších segmentů našeho života.

co jsou probiotika

Probiotické kmeny

Jelikož prospěšných bakterií existuje spousta, ale každá z nich potřebuje ke svému přežití trochu jiné podmínky, rozdělujeme probiotika do několika kmenů.

Známe:

Jaký je mezi nimi rozdíl? Co se týče bakterií mléčného kvašení, je na první pohled jasné, že se nacházejí v mléčných výrobcích. Mají schopnost přeměňovat laktózu na kyselinu mléčnou, což vede k tomu, že se vnitřní prostředí stane nepřátelské pro patogeny, které v něm mohou být přítomné. Bifidobakterie jsou s bakteriemi mléčného kvašení v souladu a navzájem si pomáhají. Setkáváme se s nimi už po narození. Tato probiotika pro děti zajišťují (při přirozeném porodu a kojení) osidlování jejich střev a budování jejich vlastního imunitního systému.

Enterobakterie jsou zase kmen, který pomáhá zkrotit zažívání, které bylo rozházené užíváním antibiotik. Podobně fungují i kvasinky, které jsou taktéž prospěšné při zažívacích potížích, které byly způsobené cestováním.

probiotické kmeny

Účinky probiotik na naše zdraví

Probiotika jsou velmi důležitá pro ženy i muže. (A jak víme, tak také pro děti.) Nyní se však dostáváme k tomu, abychom vám na konkrétních bodech vysvětlili proč. 

Probiotika mohou prospět:

  • Normálnímu trávení
  • Prevenci zažívacích obtíží (průjem, zácpa…)
  • Hubnutí 
  • Prevenci zánětů
  • Normální hladině cholesterolu
  • Silnější imunitě
účinky probiotik

Některé poznatky také uvádí, že vliv probiotik může přesáhnout střeva a může ovlivňovat dokonce náš mozek. Čehož by šlo využít při zvládání neurodegenerativních nemocí, mezi které řadíme například Parkinsonovu, nebo Alzheimerovu chorobu. Proto se jim souhrnně říká psychobiotika. Jelikož jde ale o poměrně nové odvětví, v této oblasti je nutné provést řadu potvrzujících a kontrolních studií, které tyto jejich účinky neprůstřelně potvrdí.

Správné užívání probiotik

Všichni víme, že i dobrým záměrem si můžeme uškodit. A to i když probiotika většina lidí snáší dobře. Jednou z cest, jak probiotika do své životosprávy zařadit, je strava. Zapomeňte ale na to, že vám stačí koupit jakýkoliv jogurt z obchodu. Při výběru je velmi důležité číst etikety a sahat po výrobcích, které neobsahují zbytečně velké množství uměle přidaných látek. (Proto vítězem většinou bývá čistý bílý jogurt bez příchuti.) Ještě o něco lepší jsou ale kvašené mléčné výrobky, mezi které řadíme kefír.

Pokud si k probiotikům v jídelníčku teprve hledáte cestu a na pravidelné pití kefíru se moc necítíte (což úplně chápeme), vyzkoušejte probiotické doplňky stravy, které mají na svém obalu uvedené přesné užívání. Což pro vás nebude představovat stres z toho, že musíte jíst, nebo pít něco, co vám nechutná.

užívání probiotik

Jediná skupina, která by si měla dát na probiotika pozor jsou lidé, kteří mají autoimunitní chorobu, nebo se léčí s HIV/AIDS. U nich by mohlo dojít k infekci. V případě, že si chcete být naprosto jistí tím, že neuškodí ani vám, před jejich zařazením se nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Za jak dlouho zaberou?

Tělo není automat, do kterého hodíte minci a za pět vteřin máte výsledek. (Třeba lístek na parkování, nebo účtenku od nákupu.) Proto je jasné, že z vlivu probiotik nebudete těžit okamžitě, jakmile si je položíte na talíř. Samozřejmě, první krok bývá ten nejtěžší, ale důležité je vydržet to delší dobu. Přeci jen, nezapomeňte na to, že osídlení střev (která jsou poměrně dlouhá) nějakou dobu trvá. 

Antibiotika a probiotika

Asi nejdiskutovanější oblastí, která s probiotiky souvisí, je užívání antibiotik. Ty sice pomáhají s léčbou některých závažných onemocnění, která jsou způsobená bakteriální infekcí, ale také mohou poškozovat bakterie, které jsou pro naše zdraví prospěšné. Což pak může po ukončení léčby vést k tomu, že máte zažívací potíže a jste náchylnější k dalším nemocem.

Aby se tato nerovnováha trochu zmenšila, většinu lidí napadne, že by ji mohli regulovat za pomoci probiotik. To ale nemusí být vždycky správné řešení. Alespoň, co se týče nejnovějších vědeckých poznatků. Ty totiž naznačují, že užívání probiotik bezprostředně po nasazení antibiotik může naopak zpomalit proces obnovy. 

Je to dáno především tím, že různé přípravky obsahují různé hodnoty probiotik. Některé doplňky stravy tedy mohou být účinné a jiné naprosto minimálně. Zároveň neexistuje žádná klasifikace probiotik, které jsou více, nebo méně účinné. Z toho důvodu je extrémně důležité vybírat si doplňky stravy, případně potraviny a nápoje, u kterých jste si naprosto jistí jejich funkčností a složením.

Co z toho všeho tedy vyplývá? Že smysluplnou volbu představují kvalitní doplňky stravy s obsahem probiotik a prebiotik. Když je budete používat správně, můžete jimi přispět k normální funkci imunitního systému, který následně eliminuje nutnost užívání antibiotik, které léčí, ale zároveň mohou mít negativní vliv na střevní mikroflóru. Závěrem tedy je, že vše souvisí se vším.