Střevní mikroflóra: Jak na její obnovu a posílení

V reklamách často slýcháme o obnově střevní mikroflóry. A má to něco do sebe. Na její stav a složení má vliv to, jak jíme, ale třeba i to, jaké užíváme léky. V tomto ohledu se hodně skloňuje negativní vliv antibiotik, která jsou nezbytná pro léčbu některých nemocí. Jak ji tedy vrátit zase zpátky do formy?

Hodně lidí pracuje na posílení svého imunitního systému. Řada z nich ale netuší, že podstatná část naší obranyschopnosti sídlí ve střevech. Která často úpí kvůli oblibě vysoce zpracovaných jídel, tuků, cukrů a nedostatku vlákniny. 

Je to pak jen otázka času, kdy dojde k přemnožení zlých bakterií, které přemohou ty hodné a způsobí větší nemocnost, nebo rozvoj nějakého vážnějšího zdravotního problému. Je proto v našem vlastním zájmu pracovat na tom, abychom našim tělům dodali to nejlepší. A tím pádem zůstali dlouho vitální a fit. 

V první řadě je ale důležité vědět, jak přírodně obnovit střevní mikroflóru poté, co jí dáte svým chováním do těla.

Co je to střevní mikroflóra

Střevní mikroflóra je souhrnný název pro mikroorganismy, které žijí v našem zažívacím traktu. Některé z nich jsou s námi v souladu. Další nám zase mohou uškodit. Proto je velmi důležité dbát na jejich vyvážený stav.

co je to střevní mikroflóra

Kdybychom se trochu zajímali o čísla, jde o zhruba 500 druhů organismů, kterých může být překvapivě více než kolik váží všechny lidské buňky. (Udává se, že hodnoty jsou srovnatelné, nebo až desetkrát vyšší.) Bakterie žijící ve střevech pak dělají asi 60 % objemu naší stolice. To je poměrně dost, nemyslíte?

Jak obnovit střevní mikroflóru

jak obnovit střevní mikroflóru

Střevní mikroflóru si lze hýčkat tím, jak si nastavíte jídelníček. Pozitivní vliv na ni má ale i vaše fyzická aktivita. Pojďme se ale podívat na konkrétní příklady.

Střevní mikroflóře uděláme radost:

  • Pestrým jídelníčkem s vysokým obsahem ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků…
  • Luštěninami
  • Fermentovanými potravinami a nápoji (kefír, kimči…)
  • Stravou, která bohatá na prebiotika
  • Stravou s větším podílem rostlinných složek
  • Stravou, která bohatá na polyfenoly (kvalitní tmavá čokoláda, zelený čaj, mandle…)

Pokud máte malé děti, pokuste se je alespoň půl roku kojit. Lidské mateřské mléko obsahuje látky, které dítěti pomohou s budováním jeho vlastního imunitního systému. (Který dost úzce souvisí s osidlováním jeho střev.)

Určitě se snažte co nejvíce vyhýbat zpracovaným a hodně sladkým pokrmům. 

Posílení střevní mikroflóry

posílení střevní mikroflóry

Jelikož v našem těle všechno souvisí se vším, je důležité dbát i na další náležitosti, které se týkají zdravějšího životního stylu. To znamená, že se pokusíte najít typ sportu, který vás bude bavit a který vydržíte nějakou dobu dělat. Pokud nemáte čas, nebo vás trápí zdravotní potíže, které mohou souviset s vyšší tělesnou váhou (zadýchávání se, bolest kloubů…), začněte alespoň procházkami, během kterých nasadíte svižnější tempo chůze.

Sami sobě prospějete také:

  • Kvalitním a hlavně pravidelným spánkem
  • Redukcí stresu
  • Nikotinovou abstinencí
  • Tím, že nebudete nadužívat dezinfekční prostředky

Další krok, který vám pomůže dostat se na správnou kolej je ten, že nebudete po svém lékaři požadovat při každém nachlazení antibiotika. Ačkoliv je v některých případech jejich nasazení odůvodněné a žádoucí, mají negativní vliv na normální stav zdravé střevní mikroflóry. (Neumí totiž rozpoznat, které bakterie jsou hodné a které zlé.) Pokud to alespoň trochu jde, raději nejprve konzultujte méně invazivní způsoby léčby a teprve když nepomohou nasaďte o něco těžší kalibr.

Výhodou tohoto postupu je, že si nerozházíte zažívání. Také předejdete následnému snížení imunity (protože vás nebude mít kdo bránit proti cizorodým patogenům) a nebudete muset řešit, že se snížila účinnost některých léků, které berete. (Patří mezi ně i hormonální antikoncepce. Aby nedošlo k neplánovanému otěhotnění, je důležité se ještě nějakou dobu po vysazení léků chránit jiným způsobem.)

V neposlední řadě uděláte své mikroflóře pomyšlení dlouhodobým užíváním probiotických doplňků stravy s obsahem prebiotik, které podpoří normální fungování vašeho imunitního systému.

About the author

Pretium lorem primis senectus habitasse lectus donec ultricies tortor adipiscing fusce morbi volutpat pellentesque consectetur risus molestie curae malesuada. Dignissim lacus convallis massa mauris enim mattis magnis senectus montes mollis phasellus.